Minecraft Spleef Nedir? Nasıl Oynanır?

Spleef, Minecraft’ın zamanla ortaya çıkan, haritalarca geliştirilen oyun türlerinden bir tanesidir. Haritalarda mini oyun olarak karşımıza çıkan bu türde amaç, toplu halde birbiriyle savaşan oyuncuların; diğerlerinin altını kazıp onları aşağıya düşürerek son oyuncu kalmaya çalışmalarıdır.

Spleef türü için hazırlanan haritaların etrafı genelde çevrili ya da boşluk olarak tasarlanır. Bunun nedeni, diğer oyuncuların ortamdan uzaklaşmasını engellemek ve sonuca daha hızlı ulaşabilmektir. Bu stadyum görünümlü haritalarda oyuncular, birbirlerinin altını kazarak oyuncuları lavlara, boşluğa ya da suya düşürmeye çalışırlar. Haritalar hazırlanırken, genelde kolay kırılabilen bloklar kullanılır.

Spleef türündeki haritalara en çok oynana Spleef türündeki haritalardan biri olan Pizza Spleef haritasını örnek olarak gösterebiliriz. Minecraft sunucularında genelde yarışmalar Spleef türü haritalarda yapılır ve sona kalan oyucu elmas, altın veya benzeri değerli eşyalar ile ödüllendirilir. Bu türde unutulmaması gereken en önemli kural, etrafı kazarak ulaşılamayacak bir blok üzerinde beklemenin yasak olduğudur.

Bu popüler oyun türünü, mini oyun türündeki Minecraft haritaları kurarak ağ bağlantısından arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz. Öte yandan sırf bu sistem ile yönetilen Minecraft sunucuları da var. Bu sunucular aracılığıyla hiç tanımadığınız topluluğa dahil olarak, sona kalmak için mücadele edebilirsiniz.

Spleef ile ilgili detaylı görüntülere, aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.