Minecraft Doku Paketi Kurulumu

Minecraft’ı daha farklı grafikler ile zenginleştirebilmek mümkün. Grafikten anlayan bazı yapımcılar, oyuna renk katabilmesi açısından her çeşit doku paketi geliştiriyor ve bunları internetten diğer oyuncular ile paylaşabiliyor. Bu paketleri indirip  kuran oyuncular ise, oyundan daha fazla zevk alabiliyor. Bu yazımızda, bu paketleri indirebilen ancak kurmayı beceremeyen arkadaşlar için paketlerin nasıl kurulacağını anlattık.

  1. Öncelikle kendimize bir paket beğenip, paketi bilgisayarımıza indiriyoruz. İnen doku paketi .rar uzantılı yani sıkıştırılmış dosya halinde olmalı. Başka türlü bir dosya indirdiyseniz, onun doku paketi olma olasılığı yok.
  2. Başlat menüsünden “Çalıştır” penceresini açıyoruz. Bulamazsanız eğer, arama kutucuğuna “çalıştır” yazarak programı aratabilirsiniz.
  3. Çalıştır açıldıktan sonra karşımıza bir kutucuk çıkacak. Bu kutucuğa, Minecraft’ımızın kurulu olduğu dizini yazacağız ve o dizin açılacak. %appdata% kodunu yazarak bu dizini açabiliriz.
  4. Karşınıza bir klasör açılacak. Bu klasörün içinde, genellikle en yukarıda yer alan “.minecraft” klasörüne giriyoruz.
  5. Yine karşımıza bir çok klasör çıkacak. Bu gördüğünüz klasörler, Minecraft’ın sesi, yazısı, grafiği  yani kısacası kaynağı diyebiliriz. Bu klasörler arasında “texturepacks” isimli klasöre giriyoruz.
  6. Texturepacks klasörü açılıyor ve indirdiğimiz kaynak dosyasını RAR halinde buraya sürüklüyoruz. Sürükleme işleminin bitmesiyle birlikte, paketin kurulumu gerçekleşti demektir. Ancak paket direkt olarak aktif olmaz, bunu oyun içerisinde menüde yer alan “Ayarlar” sayfasına girerek halledeceğiz.
  7. Ayarlar sayfasına girdikten sonra “Doku Paketleri” menüsüne tıklıyoruz. Açılan sayfada Minecraft’ınızda kurulu olan tüm doku paketlerini göreceksiniz. İstediğinizi aktifleştirerek oyuna girebilirsiniz.

İşlemimiz 7 adımdan ibaret. Bundan sonra sıra yüklediğiniz doku paketinin keyfini çıkartmaya geliyor. Yeni doku paketinizle yapacağınız evlerin, normalinden daha havalı görüneceği kesin gibi.

[alert type=”info”]NOT: Yüklediğiniz doku paketleri, grafiklerine göre bilgisayarınızda kasma yaratabilir. Bu durumlarda ya ram ve ekran kartı gibi yeni bilgisayar donanımları, ya da menüden varsayılan doku paketini seçmenizi öneririz.[/alert]