Minecraft Nedir?

Minecraft, ilk olarak 16 Mayıs 2009’da oyun severlere sunulan ve sonrasında beklenmedik bir şekilde ilgi odağı haline gelen üç boyutlu bir oyundur. Markus “Notch” Persson’ın ilk sürümünü 1 haftada yazdığı Java dilindeki oyun, oyuncularına büyük bir dünya sunuyor. Oyuncular kendilerine verilen bu büyük Minecraft dünyasında ister mühendislik yapıyor, ister hayatta kalma savaşı verebiliyorlar.

Oyunun yazarı Notch, Twitter üzerinden bir Minecraft hayranının “Oyunu alacak param yok, korsan oynayabilir miyim?” sorusuna “Evet ama oyunu beğenirsen daha sonra satın al ve üzülmeyi de unutma.” cevabını vererek, bir açıdan oyunun illegal olarak oynanmasını yasaklamamıştır.

Şubat 2012 itibariyle 32,278,000 oyuncusu olduğu belirlenen Minecraft, 6,307,000 satış yaparak kırılması güç bir rekora imza atmıştır. Yayınlandığı ilk sürümünden itibaren oyun eleştirmenlerinin tam puan verdiği Minecraft’ı Notch Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper oyunlarından esinlenerek yazmıştır. Oyunda başlanılan ana karaktere “Steve” adı verilmiştir.

Bu arada unutmadan; oyunun legal olan, yani ücretli versiyonu 20 €.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir