Minecraft Madencilik Rehberi

Minecraft’ta bazı oyuncuların en çok eğlendikleri kısma geldik: Madencilik. Oyunda madenciliğin yeri bir hayli büyük ve olmazsa olmaz denecek kadar önemli. Madencilik karakterimizin kömür, demir, altın, elmas, lapis, kızıl taş  ve obsidiyan ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu madenler, başta silah ve kıyafet olmak üzere bir çok eşyayı yaparken gerekir. Kömürden başlayarak tüm madenlerden sırasıyla bahsetmeye başlayalım.

Minecraft Kömür Rehberi

Fırında yiyecek pişirmek, maden eritmek ve meşale yapımı gibi durumlarda işimize yarar. Özellikle 29. karede yoğun şekilde bulunan bu maden, oyunun %1.25’ini oluşturmaktadır. Saf hali Kömür şeklindedir. En kötü tahta kazma ile çıkarılabilir.

Minecraft Kömür'ün Kullanımı

Minecraft Demir Rehberi
Sağlıklı bir şekilde madene ulaşabilmeniz için elinizde en kötü taş kazma olması gerekir. Yumruk ya da tahta kazma, madenin kırılıp yok olmasına neden olur. Silah, zırh ve kazma gibi eşyalar başta olmak üzere bir çok  eşyada gerekir. Kırıldığında, demir cevheri olarak düşer ve bu cevher fırında ısıtılarak demir şekline dönüştürülür. Saf hali Demir şeklindedir. Genellikle 35. karede sıkça görülür. Oyunun %0.72’sini kapsar.

Minecraft - Demir'in İşlenmesi
Minecraft Altın Rehberi
En kötü demir kazma ile kırılabilir. Kırıldığı zaman demir cevheri olarak düşer. Tıpkı demirde olduğu gibi fırında eritilmesi gerekir. 20. karede yoğun bir şekilde görülür. Silah ve zırh yapımı başta olmak üzere bir çok eşya yapımında gerekir. Saf hali Altın şeklindedir.

Minecraft Altın'ın İşlenmesi

Minecraft Elmas Rehberi
Elmas, oyundaki en değerli maden çeşididir. İnternetten herhangi bir sunucuda çoklu oyuncu modunda oynayanlar çok iyi bilirler, genelde marketlerde de en pahalı satılan eşyalardan biri elmaslardır. İpeksi dokunuş olmayan demir kazma ve üzeri kazma çeşitleri ile direk olarak elmas şeklinde çıkarılabilir. İpeksi dokunuşu olan kazmalarda cevher olarak çıkar fırında işlenmesi gerekir. Genellikle 0 – 10 karelerinde, en çok 10. karede elmasa rastlanır. Oyunda elmas bulma şansınız %0.1 gibi düşük bir orandır. Saf hali Elmas şeklindedir.

Elmas İle Yapılabilecekler

Minecraft Lapis Rehberi
İnternetten çoklu oyuncu ile oynayanların para ve seviyeye en rahat ulaşma yolu denilebilir. Taş kazma ve üzeri ile toplanabilir. Yoğun olarak 14. karede görülmektedir. Yüne renk katarken ve blok yaparken kullanılır. Bunların haricinde pek de gerekli bir maden sayılmaz. Saf hali Lapis şeklindedir.

Minecraft Kızıltaş Rehberi
Yaygın olarak redstone adı ile bilinen bir maden çeşididir. Elektrik kablosu olarak kullanılan kızıltaş, kırıldığında 6 ila 7 tane düşmektedir. Çok derinlerde bulunur. Kırılması için demir kazma ve üzeri gerekir. Saf hali Kızıltaş şeklindedir.

Minecraft Obsidyen Rehberi
Tam olarak maden sayılmaz. Lav ile suyun karışımında ortaya çıkar. Sadece elmas kazma ile kazılabilen obsidyen, 10-15 saniye civarında kırılabilmekte. Obsidyen kullanılarak Nether’e gidilebilir. Derinliklerde bulunur  zor bulunur.

Madenler, bu kadarla sınırlıdır. Öte yandan obsidyen hariç yukarıda bahsi geçen tüm madenleri, çalışma masasının her karesi dolacak şekilde yerleştirirseniz size blok verir.

“Minecraft Madencilik Rehberi” üzerine 2 yorum

  1. öncelikle web sitenizi beğendim desteğiniz içinde teşekkürler, hiç bir ücret almadan yardım etmeye çalışmanız çok anlamlı.
    benim sadece bir sorum var Minecraft Madencilik Rehberi nereden bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir