Minecraft Spleef Nedir? Nasıl Oynanır?

Spleef, Minecraft’ın zamanla ortaya çıkan, haritalarca geliştirilen oyun türlerinden bir tanesidir. Haritalarda mini oyun olarak karşımıza çıkan bu türde amaç, toplu halde birbiriyle savaşan oyuncuların; diğerlerinin altını kazıp onları aşağıya düşürerek son oyuncu kalmaya çalışmalarıdır.

Spleef türü için hazırlanan haritaların etrafı genelde çevrili ya da boşluk olarak tasarlanır. Bunun nedeni, diğer oyuncuların ortamdan uzaklaşmasını engellemek ve sonuca daha hızlı ulaşabilmektir. Bu stadyum görünümlü haritalarda oyuncular, birbirlerinin altını kazarak oyuncuları lavlara, boşluğa ya da suya düşürmeye çalışırlar. Haritalar hazırlanırken, genelde kolay kırılabilen bloklar kullanılır.

Spleef türündeki haritalara en çok oynana Spleef türündeki haritalardan biri olan Pizza Spleef haritasını örnek olarak gösterebiliriz. Minecraft sunucularında genelde yarışmalar Spleef türü haritalarda yapılır ve sona kalan oyucu elmas, altın veya benzeri değerli eşyalar ile ödüllendirilir. Bu türde unutulmaması gereken en önemli kural, etrafı kazarak ulaşılamayacak bir blok üzerinde beklemenin yasak olduğudur.

Bu popüler oyun türünü, mini oyun türündeki Minecraft haritaları kurarak ağ bağlantısından arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz. Öte yandan sırf bu sistem ile yönetilen Minecraft sunucuları da var. Bu sunucular aracılığıyla hiç tanımadığınız topluluğa dahil olarak, sona kalmak için mücadele edebilirsiniz.

Spleef ile ilgili detaylı görüntülere, aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Minecraft Pizza Spleef Haritası (Mini Oyun)

Spleef türünde yani, diğer oyuncuların altındaki blokları kazarak onu aşağı düşürmenizi gerektiren mini oyun haritalarından bir tanesidir. Ancak bu haritanın, diğer spleef türü haritalara göre bayağı gelişmiş yanı var. Harita, tamamen bir pizza üzerine kurulmuş durumda.

Bloklarla yapılan pizza sebzelerini ve baharatlarını yiyerek, karakterinize geçici özellikler kazandırabiliyorsunuz. Her renk blok, başka özellik taşıyor. Örnek vermek gerekirse bazı bloklar sizi hızlandırabiliyor, bazıları daha yükseğe zıplamanızı ve hatta görünmez olmanızı sağlıyor; bazıları ise creeper yaratmanıza olanak tanıyor. Bu tür özellikler elde ederek rakiplerinizi pizzanın aşağısına göndererek alt etmeniz lazım.

Tek başına oynamak isteyen oyuncular için pek tercih edilesi bir harita değil. Çoklu oyuncu ile oynanan haritalardan bir tanesidir. Haritayı kurduktan sonra oyunu açıp, Start yazan butona tıklayarak oyun için geri sayımı başlatabilirsiniz.

Paylaşıldığı andan itibaren büyük bir beğeni toplayan haritanın yapımcısı ise, SethBling nickli Minecraft oyuncusu.

Haritadan Görüntüler

Haritanın Tanıtım Videosu

Haritanın Kurulumu

  1. Genellikle %appdata%/.minecraft dizininde bulunan Minecraft’ın kurulu olduğu klasöre gidin.
  2. Açtığınız klasörde bulunan saves klasörüne, aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indireceğiniz ZIP dosyasını açın.
  3. Minecraft’a girdikten sonra tek kişilik oyun modundaki dünya listesinden Pizza Spleef‘i seçerek yeni haritanızın keyfini çıkartın.
  4. Haritayı çoklu oyuncu modunda oynamanızı öneririz. Çok oyuncu için hazırlanmış durumda.
  5. İyi eğlenceler!

Pizza Spleef Haritası